نرم‌افزار زیمنس NX

نرم‌افزار ان ایکس NX که قبلا نام آن یونیگرافیکس Unigraphics بوده است، محصول شرکت زیمنس آلمان می‌باشد. این نرم‌افزار یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای جامع طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه وساخت به کمک رایانه است. این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۰ توسط شرکت مک‌دانل داگلاس که سازندهٔ هواپیما و فضاپیما بوده، معرفی شد و تاکنون در کاربردهای متنوعی ازطراحی تا ساخت مورد استفاده قرار گرفته است

تاریخ ویرایش: 26 مرداد ماه 1395

نرم‌افزار ان ایکس NX که قبلا نام آن یونیگرافیکس Unigraphics بوده است، محصول شرکت زیمنس آلمان می‌باشد. این نرم‌افزار یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای جامع طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه وساخت به کمک رایانه است. این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۰ توسط شرکت مک‌دانل داگلاس که سازندهٔ هواپیما و فضاپیما بوده، معرفی شد و تاکنون در کاربردهای متنوعی ازطراحی تا ساخت مورد استفاده قرار گرفته است .این نرم‌افزار به دلیل استفاده از هستهٔ مرکزی مدل سازی، توانایی مدل سازی بسیار بالایی دارد و حجم فایل‌های نهایی آن کوچک‌تر وسرعت طراحی آن کاملاً قابل توجه است. هم چنین نرم‌افزار فوق به پردازشگرهای چندان قوی نیازی ندارد و امروزه در صنایع مختلفی از جمله هوافضا، خودروسازی، ماشین سازی، عمران، بیومکانیک، فناوری‌های برتر (های تک) و... به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرم‌افزار یونیگرافیکس به دلیل امکانات فراوانی که دراختیار کاربر قرار می‌دهد، موجب ارائهٔ سریع‌تر و ارزان‌تر محصولات پیچیده و کاهش هزینه‌های طراحی تا ساخت محصول شده است. عمدهٔ این امکانات عبارتند از:

 

  • اتوماسیون فرایند طراحی مبتنی بر اطلاعات
  • طراحی صنعتی
  • مدل سازی در بالاترین سطح جهانی
  • تحلیل استحکام
  • شبیه‌سازی وتحلیل مکانیزم‌ها
  • ساخت

 

آخرین نسخه این نرم‌افزار نسخه Siemens PLM NX 11.0.0 است. این نرم‌افزار بر روی سیستم‌های 64 بیتی نصب می‌شود. همچنین نسخه‌های قابل نصب بروی سایر سیستم عامل‌ها از قبیل لینوکس و مک نیز موجود است. 

Siemens PLM NX 11.0.0